TURAL ŞAHBAZLI’DAN 28 MAYIS MESAJI

Azerbaycan Ankara Büyükelçiliği Öğrenci Temsilcisi, İNDEX Kahramanmaraş Temsilcisi ve Kahramanmaraş-Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Tural Şahbazlı 28 Mayıs Azerbaycan Cumhuriyet Günü Dolayısıyla yazılı açıklama yaptı.
Bu haber 2017-05-29 13:12:06 eklenmiştir.
Başkan Şahbazlı: “Güney Kafkasya Federasyonu (Seym) dağıldıktan sonra 26 Mayıs 1918`de Gürcistan, 28 Mayıs 1918`de Azerbaycan, daha sonra da Ermenistan kendi bağımsızlıklarını ilan ettiler. 28 Mayıs 1918`de Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti`nin ve bağımsızlığın ilan edilmesi kayıtsız şartsız Azerbaycan Türk milletinin tarihinde ve kaderinde önemli bir olay idi. Cumhuriyetin iki yıllık hakimiyet devri, bir sıra yönlerine göre millî tarihimiz için çok önemlidir” dedi
 
Şahbazlı, sözlerine şöyle devam etti, Azerbaycan`ın 28 Mayıs 1918` tarihinde Mehmet Emin Resulzade liderliğinde ilan edilen Azerbaycan Halk Cumhuriyeti`nin 95`inci yıldönümü kutluyoruz.
Bu dönemde Kafkaslardaki Türklerin Osmanlı devletinden yardım istemesi üzerine İstanbul`da kurulan bir askeri birliğin oluşturduğu `Kafkas İslam Ordusu` bir seri savaşın ardından 25 Mayıs 1918 de Gence`ye girdi. 28 Mayıs`ta da Mehmet Emin Resulzade liderliğinde Tiflis`de Azerbaycan Halk Cumhuriyeti ilan edildi. Kafkas İslam Ordusu 15 Eylül 1918`de de Bakü`ye girerek işgal ve soykırımı tümüyle sona erdirmiştir.
Bu süreçte Azerbaycan`ın Başkenti de Bakü`ye taşınmıştır. 28 Nisan 1920 tarihinde Azerbaycan, Sovyetler Birliği tarafından işgal edilmiş olsa da Sovyetler Birliği`nin dağılmasının ardından Azerbaycan 1991 yılında yeniden bağımsızlığına kavuşmuştur. 1920 yılının Nisan`ında Bolşevik işgali neticesinde Cumhuriyet çökdükden sonra da bağımsızlık hisleri Azerbaycanlıları hiç bir zaman terk etmedi. 70 yıl süresinde Sovyet rejiminde yaşamasına bakmayarak, Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti öz milli varlığını, tarihini ve medeniyetini koruyup sağlamış ve netice itibarı ile üçüncü Cumhuriyetin – müstakil Azerbaycan Cumhuriyeti`nin selefine çevrilmiştir. 1969-1982 yıllarında, milli lider Haydar Aliyev`in Azerbaycan`a başkanlık ettiği dönemde gelecek bağımsızlığımızın siyasi, maddi ve manevi temelinin yaratılmasına hususi dikkat yetirilmiştir. 1991 yılından itibaren de 28 Mayıs günü Azerbaycan da Bağımsızlık ve Cumhuriyet Bayramı olarak kutlanmaktadır.
Nitekim ADC`nin dış siyasetinin araştırılmasıyla ilgili eserlerde bazı yabancı siyaset meseleleri üstü kapalı kalmıştır. Bu bakımdan A. M. Topçubaşov`un, M. E. Resulzade`nin, A. Ziyadhanlı`nın, C. Hacıbeyli`nin, Yusuf Vezir Çemenzeminli`nin makale ve küçük eserleri kıymetli kaynaklar olmakla birlikte tarihçilik bakımından incelenmelidir” dedi.
vibratör   izmir sex shop    izmir sex shop   sex shop    sex shop   sinop otelleri   sinop otelleri  
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
24 Haziran seçimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz?
MHP
AK PARTİ
CHP
İYİ PARTİ
SAADET
Vatan


izmir sex shop izmir sex shop istanbul seks shop

sanalbasin.com üyesidir
Haberler46 Kahramanmaraş Haberleri
© Copyright 2013 Haberler46. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
Haberler
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-sgk
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi