vibratör   sex shop   sex shop   sex shop    sex shop   sinop otelleri   sinop otelleri   sinop otelleri   saç bakım   saç bakım  
sex shop

TREN GARIMIZ VE ACI HİKAYEMİZ...


Bu makale 2014-02-07 02:02:58 eklenmiştir.
SERDAR BURSALI

Bu yazımızda kurulduğu dönemlerde ülkenin en önemli istasyonlarından biri olan ve devam eden süreçte neredeyse atıl hale gelen Kahramanmaraş Tren Garından bahsedeceğiz. 1948 yılında Kahramanmaraş’a kurulan Devlet Demiryolları İstasyonunun şu anda ne yaptığı, ne tür faaliyetlerde bulunduğu ve aktifliği hakkında bir kısmımızın az, büyük çoğunluğumuzun ise hiç bilgisi yoktur. O zaman size bir özet geçeyim. Şuanda yük trenleri haricinde sadece gençlerin fotoğraf çekmek için kullandığı bir tren garımız var.

Ben de Kahramanmaraş Valisi Sn. Şükrü Kocatepe’ye konu üzerinde hassas olduğunu bildiğim için Kahramanmaraş Tren Gar’ı hakkında kısa bir araştırma yaptım.

Vali bey Tren İstasyonun faaliyete geçmesi hatta Kayseri ile bağlantısının açılarak ciddi bir trafiğine sahip olmasını istediğini de çok iyi biliyorum. Kahramanmaraş Tren İstasyonu 1948 yılında kurulmuş bir istasyon. Kurulduğu dönemde Türkiye’nin en önemli noktalarından biri olarak kurulmuş ve hekimlik birimliğine kadar birçok da birimi bünyesinde barındıran hatta Türkiye’nin en büyük yüz ölçümüne sahip en önemli istasyonlarından da bir tanesi olarak biliniyor.

Geçtiğimiz gün konu üzerinde araştırma yaparken kendimi yabancı hissettim şehrime karşı ve hayıflandım. Şehrin hemen hemen her bölgesinde ki sorunlar ve çözümleri noktasında bilgi sahibi olduğumu düşünsem de İstasyon hakkında zerre kadar da olsa bir bilgiye sahip olmadığını anladım.

1998 yılından itibaren yolcu seferlerine kapatılan Kahramanmaraş Gar’ın da şu an da önemli bir derece de Ticari Nakliye amacıyla kullanılıyor. Hatta 2002 yılında sadece 35 bin ton yük taşınan bu akımda 2008 yılı sonu itibariyle yaklaşık olarak 162 Bin ton yük taşınmış bu rakam ise Gar’ın önemini bir kez daha gözler önüne seriyor. Geçtiğimiz yıllarda tadilatı yapılarak daha modern ve kullanılışlı hale gelen İstasyon Binasının tam anlamıyla kurtuluşu ve Kahramanmaraş’ın ulaşımda ki yetersizliği sebebiyle alternatif olarak zenginleştirilmesi gereken Tren yolu ulaşımı için acil atılması gerek bir adım var. O adımı atmak siyasetçilerimize düşüyor.

İktidar Partisinden olan 6 Milletvekili eğer bu konuyla ilgili bir görüşme ve girişimde bulunurlarsa Kahramanmaraş – Mersin arası Tren Yolcu taşımacılığı faaliyete geçebilir. Kahramanmaraş – Mersin arası yolcu taşımacılığının yapılmasının önemi çok büyük faydalarını da tabiî ki sıralayamaya çalışacağım. İlk olarak şunu belirtmeliyim ki Kahramanmaraş’tan Mersine gidecek tren yolculuğu güzergâhı ( Kahramanmaraş – Osmaniye – Bahçe – Adana – Tarsus – Mersin ) sıralaması şeklinde faaliyet gösterecek.

Özellikle Adana ve Mersin potansiyelleriyle limanlara kadar ulaşacak olan bu hat, Kahramanmaraş’a yolcu treni hattının olması sayesinde ciddi bir akımı da harekete geçirecektir.

Özellikle 25.000 öğrencinin büyük çoğunluğunun Adana ve Mersin bölgelerinden Kahramanmaraş’ı tercih ettiklerini de hesaba katarsak varın siz hesap edin hem Üniversitemizin tercih edilmesini, hem Türkiye’nin yüzölçümü bakımından en büyük 2. istasyonu olan Kahramanmaraş’ın güzelliğini. Alternatif yollar açılması için dünya kentleri birbirleriyle yarışıyor. Biz ise maalesef elimizde ki altın yumurtlayacak tavuğu yemsiz bırakıyoruz ve ayıbımızda odur ki ölüme terk ediyoruz.

Hadi bakalım Kahramanmaraş aşıkları görelim ne kadar girişimci ne kadar Kahramanmaraş sevdalısısınız. Bunu da eline yüzüne bulaştıracaklarımız varsa bu ayıpla yaşamak onlara yeter.

Hadi gösterelim bakalım sayın Vekillerimiz çalışmıyor diyenlere de bir icraat olsun, şehrin geleceğine yatırım olsun sizin içinde yıllarca devam edecek bir dua akımı olsun.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR


izmir sex shop izmir sex shop istanbul seks shop

sanalbasin.com üyesidir
Haberler46 Kahramanmaraş Haberleri
© Copyright 2013 Haberler46. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
Haberler
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
E-sgk
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi